1 kvm lin deltagande län/regioner

Nu startar vi upp 1 kvm lin 2022! Här hittar du de län/regioner som är med och odlar. Du anmäler dig till ditt län/region och då får du linbrev, information om hur du får tag på frön och annan matnyttigt. Om ditt län/region inte är med kan du ta del av information om hur du odlar på hemslojden.org

Här finns kontaktinformation till respektive region som deltar i 1 kvm lin 2022.

Blekinge

I Blekinge genomförs 1 kvm lin av Slöjd i Blekinge i samverkan med Blekinge läns hemslöjd, ideell förening.
Anmälan till Carina Karlsson  Slöjd i Blekinge senast 10 april.
Frön skickas till alla som vill delta.

Dalarna

Vill du odla lin med oss? I Dalarna samarbetar länsförbundet med nedanstående föreningar i projektet 1kvm lin. Anmälan görs till nedanstående föreningar. Om din förening inte är med görs anmälan till Kattis Karlsson Hofvander. Om du inte är medlem men vill vara med och odla lin kan du köpa fröer i hemslöjdsbutikerna för 50 kr/påse från slutet av april. Anmälan görs därefter till Kattis Karlsson Hofvander för att få informationsbrev.

Dalarnas hemslöjdsförbund, Kattis Karlsson Hofvander, kattis.k.hofvander@hemslojd.org
Falu hemslöjdsförening, Maria Svensdotter livtag.nu@gmail.com
Floda Gagnef ideella hemslöjdsför. Jenny Hedberg hjortpersjenny@hotmail.com
Mora hemslöjdens vänner, Annakerstin Österström, info@mora.hemslojden.org
Nås hemslöjdsförening, Karin Sivertsson karinsivertsson@hotmail.com
Orsa slöjdlag, Jeanette Asperen, jeanette.asperen@gmail.com
Orsa lin och ull, Siv Sparby, siv.sparby@hotmail.com
Äppelbo Lamm, Anna-Maria Persson appelbolamm@gmail.com

Gotland

Slöjd- och formkonsulenterna på Gotlands museum deltar i projektet 1 kvm lin. Kontakt Anso Norling.
Anmälan från 15 feb-1 april
Vi delar även i år ut frö till 1 kvm gratis (så långt lagret räcker)

Gävleborg

Här hittar du kontaktpersoner till 1 kvm lin i Gävleborgs län:

Kultur Gävleborg, Eva Carlborg, eva.carlborg@regiongavleborg.se
Gästrike Hälsinge hemslöjdsförbund, Ulrika Olsson, ulrika.olsson@xlm.se
Arbrå hemslöjdsförening, Gun Hedlund hedlundgun@gmail.com
Gästriklands hemslöjdsförening, Muriel Bjureberg muriel.bjureberg@gmail.com
anmälan senast 15 april
Bollnäs Voxnadalens hemslöjdsförening, Ann-Kristin Jonäng, annkristin@jonang.se

Halland

Här finns kontaktuppgifter till
Kulturreservatet Äskhults by
Anmälningsformulär hittar du här. Anmälan mellan 1 mars och 1 april. Kontaktperson Julia Mielke, julia.mielke@kungsbacka.se  0300 83 47 69 askhultsby@kungsbacka.se 0300 83 46 05

Halmstads Hemslöjdsförening
Anmälan till Iren Bergman gostasdotter56@gmail.comGäller endast medlemmar i Halmstads hemslöjdsförening.

Jämtland Härjedalen

Kontaktperson länshemslöjdskonsulent Ingela Fredell, ingela.fredell@regionjh.se , 063-14 67 08.

Norrbotten

I Norrbotten samarbetar Norrbottens läns Hemslöjdsförening och Länshemslöjdskonsulenterna Region Norrbotten. Anmälan till info.hemslojden@norrbotten.se Uppge namn och adress när du anmäler dig. Anmälan är öppen mellan 1mars-1maj. Frön skickas ut (så långt laget räcker) under mitten av maj.

Skåne

I Skåne samarbetar hemslöjdskonsulenter, hemslöjdsföreningar och Skånelin.
Kontaktperson Annhelén Olsson annhelen.olsson@hemslojd.org, 070 211 43 93

Anmälan 1 mars – 10 april till Annhelén Olsson. Fröer köps i hemslöjdsbutiken i Landskrona eller via webbshopen hemslojdeniskane.se

Småland

I Småland samarbetar hemslöjdskonsulenter, hemslöjdsföreningar och Smålands lincentrum. Anmälan sker till hemslöjdskonsulenten i ditt län. Anmälan senast 1 april.

Jönköping – Eva Landén, Utvecklare hemslöjd, 010-242 59 95, 070-226 76 29 eva.landen@rjl.se
Kalmar – Thea Östin, Hemslöjdskonsulent textil slöjd, 0481-167 52 thea.ostin@kalmarhemslojd.se
Kronoberg  –  Cecilia Aronsson Hemslöjdskonsulent textil slöjd, 070-656 18 02 cecilia@hemslojdenkronoberg.se

Stockholm

I Stockholms län samarbetar länshemslöjdskonsulenterna, Linodlarföreningen Fransåker, Stockholms läns hemslöjdsförening och Föreningen för Svensk Hemslöjd.

Vill du vara med och odla så anmäler du dig här anmälningslänk
Frön köps i Svensk hemslöjds butik, Norrlandsgatan 20 eller från Linodlarföreningen Fransåker.

Kontaktperson Stockholms län
Länshemslöjdskonsulent Charlotte Hellsten Husman, 076-526 94 71, Charlotte Hellsten Husman charlotte.hellsten-husman@regionstockholm.se

Information om övriga arrangörer i Stockholms län:
Linodlarföreningen Fransåker: www.linodlarna.se
Stockholms läns hemslöjdsförening: www.hemslojden.org/stockholm
Föreningen för Svensk Hemslöjd: www.svenskhemslojd.com

Södermanland

I Sörmland samarbetar Hemslöjdsföreningen Sörmland, Sörmlands museum och Södermanlands hembygdsförbund.
Du som vill vara med köper egna frön och här finns information: 1 kvm lin – Sörmlands museum

Uppsala

Här finns information om 1 kvm lin och anmälan 

Upplandsmuseet, Marie Fagerlind, marie.fagerlind@upplandsmuseet.se
Föreningen Upplands lin, Borell.u-a@outlook.com

Västerbotten

I Västerbotten samarbetar Västerbottens läns hemslöjdsförening, länshemslöjdskonsulenterna och Handens hus i Skellefteå. Anmälningslänk finns här Sista anmälan 1 maj.
Kontaktperson Rebecka Feklistoff rebecka.a.feklistoff@hemslojd.org

Västernorrland

Anmälan senast 1 maj till respektive förening, se nedan. Frön delas ut gratis till de som anmäler sig.

Örnsköldsvik, Ulla Grundberg Larsson ulla.grundberglarsson@telia.com
Härnösands hemslöjdsförening, Christina Hemström, hemslojd.harnosand@gmail.com
Medelpads hemslöjdsförening, Agneta Hagström, info@medelpad.hemslöjden.org

Västra Götaland

Här finns information om 1 kvm lin i Västra Götaland

Örebro

I Örebro län samordnas projektet av hemslöjdskonsulenterna vid Örebro läns museum.  Anmälan mellan 7 mars och 1 maj och här anmäler du dig. Kontaktperson Lina Jatko lina.jatko@olm.se

Östergötland

Kontaktperson och anmälan till Ann-Sofie Svansbo
Frön finns att köpa i hemslöjdsbutiken på Storgatan 41, Linköping

 

Tillbaka till huvudsidan.