Kurs- Flätade trasmattor

Flätade trasmattor med Lena Håkanson

 

Foto Lena Håkanson

Formgivaren Lena Håkanson delar med sig av en relativt okänd teknik. Den har folkligt ursprung, men utvecklades troligen under första världskrigets krisår. I ett försök att ta vara på de knappa resurser i form av textilier som fanns att tillgå. Och att ta vara på de resurser vi har är ju lika aktuellt nu som då.

På kursen lär vi oss tekniken inflätade trasmattor. Mattorna flätas på ett sätt som liknar tuskaftsväv. Inflätningen görs i tidigare varv samtidigt som mattan växer på bredden (tekniken ska inte förväxlas med flätor som sys ihop).

De enda redskap som behövs är en grövre virknål eller stoppnål samt sax. Resultatet blir en rund eller oval matta, bestående endast av mattrasor. Med tekniken är det även möjligt att fläta korgar och väskor. Under kursen påbörjar deltagarna en eller flera mattor eller korgar som de enkelt gör färdigt hemma.

Inga förkunskaper krävs

Deltagarna tar med sig material till mattrasor, vilket kan vara olika typer av utslitna bomullstextilier som sängkläder eller kläder. Inga förberedelser behövs, vi gör trasorna på kursen. Ett 32-sidigt instruktionshäfte finns att köpa för 100 kr st. Finns även att låna under kursen. Detaljerad info kommer i kallelsen när du anmält dig.

Lena Håkansson har arbetat som designer och slöjdare i mer än 25 år. Hon uttrycker sig med olika textila tekniker som broderi, tryck, mattflätning och mönsterdesign, och alltid med hållbarhetsperspektiv i sitt arbete. Lena arbetar även deltid som lektor i design på Linnéuniversitetet.

Titta in på nonstopdesign.se och @lenahakanson på Instagram.

 

Klicka här för att anmäla dig

Det viktiga finstilta

Du anmäler dig genom att köpa en biljett via länken här ovan. Vi skickar en kallelse i god tid. Där får du praktisk information om kursen, vad du behöver ha med dig mm.

Din kod för medlemsrabatt hittar du i senaste Handaslöjd eller i mejlet från SLHF.

Avbokning ska ske senast 5 veckor innan kursstart.

Vänta inte med att anmäla dig om du vill gå en kurs!
Ju fortare vi får in anmälningar, desto snabbare kan vi lämna besked om att kursen blir av.