
Cyanotypetryck även kallad “Sunprint” eller kort och gott soltryck, är en fotografisk process som producerar ett cyanblått tryck på en mängd olika material med hjälp av solen.
I denna workshop använder vi växter med spännande former, pressat glas, glasflaskor, fotonegativ. Vi använder olika papperssorter, tyg och klädesplagg t.ex T-shirt som vi preparerar.
Cyanotypi är en teknik som bjuder in till utforskande. Det är en snabb process som garanterat ger fantastiskt resultat. När kursen är klar har vi en sydd ”skärm” , till t.ex värmeljus, med ett cyanotypitryck på tjockare akvarellpapper.
Kursledare: Ann-Sofie Magnér, Instagram; festfolkfolkloreannsofiemagner
Tid: 27-28/9 , kl 10-15
Plats: Hemslöjden i Skåne, Landskrona
Kostnad: medlem i en hemslöjdsförening 1350:- övriga 1550:-, ungdomar 16-25 halva avgiften. Materialkostnad 150:- betalas på plats till Ann-Sofie.
Anmälan senast 19/9 till annsofie.magner@me.com