- Hem
- Arrangörsinfo: Hemslöjdens dag
Arrangörsinfo: Hemslöjdens dag
På den här sidan samlar vi information om Hemslöjdens dag, som firas den första lördagen i september varje år. Här hittar ni i medlemsföreningarna olika typer av stöd och material för att underlätta för er som arrangörer.
Hemslöjdens Dag 2026
Hemslöjdens dag inträffar lördagen den 5 september i år och precis som tidigare vill vi uppmuntra din förening att fokusera på olika prova-på aktiviteter inom de tekniker/material som ni är bäst på och vill synliggöra utåt. Det får gärna vara aktiviteter som är svåra att prova på i andra sammanhang, exempelvis spinna lin, svarva med svegsvarv eller väva i vävstol. SHR utgår från Slöjdkalendern i marknadsföringen av Hemslöjdens dag.
Medlemsvärvning
Hemslöjdens dag är ett perfekt tillfälle att värva nya medlemmar till din förening. På vår materialsida kan du ladda ner A4 och flyers för medlemsvärvning som kan användas hela året. Det finns även möjlighet att beställa en 50×70 affisch som passar bra till en trottoarpratare eller liknande.
Nya medlemmar kan också hänvisas till ”Bli medlem” på hemslojden.org där de fyller i formuläret och betalar direkt med kort eller Swish.
Press och marknadsföring
Vi har tagit fram en mall som din förening kan använda för att kontakta lokalpressen. Länk kommer läggas in här snart. Du byter ut den gulmarkerade texten mot egen text och tar bort den gula överstrykningen. Skicka pressmeddelandet till lokala redaktioner (tidningar, radio, tv, lokala influerare) cirka en vecka innan evenemanget och ring gärna upp redaktionerna två dagar innan för att påminna.
Om ni har möjlighet att ta bra högupplösta bilder, uppge gärna det då det ökar möjligheter att få press, och utse gärna en talesperson som kan vara tillgänglig via telefon för eventuella intervjuer inför och under dagen. I pressmeddelande-mallen finns det länkar till gemensamma bilder.
Ett gemensamt pressmeddelande publiceras av riksförbundet i början av september. Fram till dess kan ni använda er av vår förkortade text här nedan när ni kommunicerar utåt om Hemslöjdens dag och era aktiviteter.
Den första lördagen i september varje år firas Hemslöjdens dag!
Det är en möjlighet för hela hemslöjdsrörelsen att visa upp sin verksamhet,
och en chans för allmänheten att få prova på och uppleva slöjdens fantastiska värld.
Vi inom Hemslöjden är experter på kunskapsöverföringen mellan människor genom olika slöjdtekniker. Missa inte möjligheten att lära dig något nytt! Hos oss på Föreningen XX erbjuder besökare att prova på XX och XX. Våra
experter på XX kommer även visa upp hur det går till attXX. Hitta alla aktiviteter
som arrangeras under Hemslöjdens dag i vår Slöjdkalender på www.hemslojden.org/slojdkalendern.
Varmt välkommen att fira Hemslöjdens dag tillsammans med oss!
Slöjdkalendern
I resultatet från medlemsundersökningen som genomfördes för några år sedan såg vi att 60% av de som besöker hemsidan gjorde det för att hitta en slöjdaktivitet, kurs eller utställning. Därför är Slöjdkalendern ett viktigt skyltfönster för din förenings aktiviteter.
Skriv gärna ”Hemslöjdens Dag 2026” i rubriken och även var i landet evenemanget äger rum, t.ex: ”Hemslöjdens dag 2026 i Halmstad”. Det är bra om ni så tidigt som möjligt lägger in ert planerade program för att vi ska kunna förbereda marknadsföringen.
Vi kommer publicera pressmeddelandet på startsidan på hemsidan för att ytterligare underlätta för press och privatpersoner att hitta information.
Mejla gärna länkar med era aktiviteter i Slöjdkalendern till Annika på: annika.holmdahl@hemslojden.org
Material
Här kommer vi publicera gemensamma bilder som ni kan använda i slöjdkalendern eller på andra ställen där det passar för att sprida ordet om Hemslöjdens dag.
Sociala medier
Tagga gärna oss (Hemslöjden) i alla inlägg och/eller stories ni publicerar under Hemslöjdens dag på Facebook och Instagram. På det sättet ser vi dem och kan dela inläggen i vårt flöde för större spridning!
Besöksstatistik
För att vi ska kunna visa på kraften i vår rörelse är det viktigt att vi samlar in olika typer av statistik. Antal besökare under Hemslöjdens dag är ett viktigt exempel på detta. I höst kommer vi skicka ut en enkät där vi vill att ni ska fylla i antalet besökare på er aktivitet under Hemslöjdens dag. Ha med er detta när ni sedan genomför er aktivitet.
Genom att använda samma mätvärden och metoder får vi fram jämförbara siffror. Detta underlättar uppföljning av verksamheten och är viktiga data att använda när vi utåt pratar om vår verksamhet, exempelvis när vi ansöker om pengar för projekt.
Vi förstår att det kan vara svårt om det är en öppen aktivitet på exempelvis ett torg. Därför kommer här några tips på hur ni kan tänka:
- Ha en person som är ansvarig för att räkna eller uppskatta antal deltagare under dagen
- Håller ni till på exempelvis ett friluftsmuseum kan ni fråga om ni kan få tillgång till deras besöksstatistik för dagen.
- Samarbetar ni med ett studieförbund har de krav på att antal deltagare/besökare registreras och kan hjälpa er med hur ni ska beräkna detta om det t.ex. är en öppen aktivitet.
- Håller ni till utomhus på exempelvis ett torg, håll koll på hur många som kommer och går under dagen. Även de som bara går förbi och tittar har nåtts av budskapet.
Kontakta oss
Mejla till annika.holmdahl@hemslojden.org så hjälper vi dig med dina frågor! Skriv ”Hemslöjdens dag” i ämnesraden.
Senast uppdaterad: 11 juni 2026